KPOSND_logo
picture_SND

19 Aug 2020

Hummel Fest 2020 Pozvánka od klaviristky Krisztiny Gyöpös

Pridal ostertagova

Dovoľujeme si Vás čo najsrdečnejšie pozvať na Slávnostný otvárací koncert medzinárodného festivalu HUMMEL FEST 2020 usporiadaný pod záštitou primátora hl. mesta SR Bratislavy Matúša Valla pri príležitosti spomienky na bratislavského rodáka a hudobného skladateľa J. N. Hummela. Pozvánku sme dostali od klaviristky Krisztiny Gyöpös, Art Direktor HF

Hummel Fest vyrástol z myšlienky úspešnej klaviristky Krisztiny Gyöpös, ako spomienka na „symbol Bratislavy“- jedinečnú osobnosť, bratislavského rodáka a hudobného skladateľa J. N. Hummela. Svojím pôsobením vo viacerých mestách Európy vytvára i dnes mosty medzi národmi Európskej únie. Pravdepodobne každého občana Bratislavy naplní hrdosťou myšlienka, že v jeho meste pôsobil jeden z najvýznamnejších skladateľov rozvíjajúci odkaz Mozarta, ktorý svojou tvorbou ovplyvnil Schuberta, Mendelssohna, Chopina, raného Liszta a Schumanna. Hummel a Bratislava neodmysliteľne patria k sebe a osobnosť tohto významného hudobníka šíri jej dobré meno nielen po Slovensku, ale i v zahraničí. Hummel Fest je súčasťou programu bratislavského letného mestského festivalu- „Kultúrne leto“, pod záštitou primátora Bratislavy- Matúša Valla. Snahou projektu je zároveň i zviditeľnenie mesta Bratislavy, slovenského umenia a vytvorenie prepojenia medzi kultúrami jednotlivých národov Európskej Únie. Festivalovými miestami sú Bratislava, Viedeň a Weimar.

4.9.(18.30) Hummel open – slávnostný otvárací koncert

Účinkujú: Da Yong Cho, Mennan Berveniku, Moyzesovo kvarteto

Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

Recepcia: Račiansky vinohradnícky spolok

Prihlasovanie a rezervácia miest mailom na: cicero12@centrum.sk do piatka 28.8.

 

Ďalšie podujatia:

8.9.(12.30)   Lunch koncert, ú:Študenti Konzervatória Bratislava, Slovenský inštitút vo Viedni

13.9.(10.30)  Nedeľné matiné, ú: Francois Xavier Poizat, Daniela Varínska, Ján Slávik,  Mirbachov palác

29.9.(18.00) Hummeliana, Študenti Konzervatória Bratislava, Konzervatórium BA, Sála Eugena Suchoňa

 

Vstup na podujatia je bezplatný, na koncert v Mirbachovom paláci vstupenka ako na nedeľné matiné

 

Ján Nepomuk Hummel alebo Johann Nepomuk Hummel (* 14. november 1778 Bratislava - † 17. október 1837, Weimar, Nemecko) bol rakúsky/nemecký hudobný skladateľ, klavirista, kapelník a pedagóg.  Otec Ján Hummel bol divadelným kapelníkom v Bratislave a vo Viedni. Hummel bol žiakom F. P. Riglera v Bratislave, a v rokoch 1785 – 1787 svojho spolubývajúceho vo Viedni W. A. Mozatza,  ktorý ho učil bezplatne. Pôsobil určitý čas ako nástupca Josepha Haydna v Eisenstadte, potom v Stuttgarte a vo Wemare. Preslávil sa brilantnou hrou a improvizáciou. Okrem početných skladieb pre klavír (sonáty,  variácie, rondá, fantázie a klavírne koncerty), písal aj komorné skladby, opery, kantáty a omše. Jeho približne 130 skladieb sa vyznačuje skôr virtuóznou bravúrou a hravosťou ako citovou hĺbkou. Jeho škola klavírnej hry (1828) ako jedna z prvých metodicky uplatňuje racionálny prstoklad. K jeho žiakom patril Carl Czerny, A. Henselt, Ferdinand Hiller, S. Thalber a Adolf von Henselt. Niekoľko lekcií dal aj Mendelssohnovi- Bartholdymu. Hummel bol idol nemeckého biedermeieru, obdobia, v ktorom sa meštianstvo v úsilí spamätať sa z heroických hrôz napoleonských vojen vyhýbalo i v umení všetkému vzrušujúcemu, všetkému, čo viedlo do tajomných hlbín, a uspokojovalo sa s elegantnou uhladenosťou, pôvabnou duchaplnosťou a príjemnou zábavou.

 

Ján Nepomuk Hummel – Wikipédia

 

Leave a Reply

Message: