KPOSND_logo
picture_SND

20 Aug 2020

Hudobní velikáni spojení s Bratislavou – koncerty

Pridal ostertagova

Hudobný cyklus Kultúrneho leta Hudobná história Bratislavy  predstavuje svetových hudobníkov, ktorí  tvorili alebo žili v našom meste. Hudobný cyklus je doplnený o výklad zaujímavostí zo života jednotlivých umelcov v podaní profesionálnych sprievodcov. Podujatie je súčasťou nového programového formátu „Pekné miesta, objavuje menej frekventované lokality v mestských častiach a v historickom centre mesta.

27.8. 19.00  Joseph Kaspar Mertz
Park Svoradova
Účinkujú: Matúš Šimko – tenor, Radka Krajčová – gitara, Martin Krajčo – gitara
Historický výklad: Ján Vyhnánek

Joseph Kaspar Mertz sa narodil na Laurinskej ulici. Mertz sa stal dvorným gitaristom cisárovnej Karolíny Augusty a prvým víťazom medzinárodnej gitarovej súťaže na svete.

 

6.9. 17.00 Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Liszt, Béla Bartók, Eugen Suchoň
Klarisky
Účinkujú: Spevácky zbor mesta Bratislavy
Historický výklad: Ján Vyhnánek a Zuzana Godárová

Wolfgang Amadeus Mozart bol v našom meste iba raz ako šesťročný. Prvý koncert Franza Liszta v Prešporku sa konal v dnešnom De Pauliho paláci – iba pár metrov vzdušnou čiarou od miesta koncertu. Béla Bartók v kostole klarisiek hrával na organe, keď študoval na Kráľovskom katolíckom gymnáziu v budove bývalého klariského kláštora. Rodák z blízkeho Pezinka Eugen Suchoň pôsobil väčšinu svojho života v Bratislave. Položil základy modernej slovenskej hudby a zložil prvú slovenskú národnú operu Krútňava.

 

 

Leave a Reply

Message: