KPOSND_logo
picture_SND

9 Apr 2021

Koncerty v Slovenskej filharmónii

Pridal ostertagova

Slovenská filharmónia aj v mesiaci apríl pokračuje v uvádzaní online koncertov, ktoré môžete sledovať z pohodlia vášho domova.

V piatok 9. 4. 2021 o 19.00 h odvysiela v priamom prenose z Koncertnej siene symfonický koncert Slovenskej filharmónie. Za dirigentským pultom bude stáť slovenský dirigent mladej generácie Peter Valentovič. V jeho naštudovaní zaznejú diela Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena.

Na úvod koncertu zaznie Beethovenova predohra Coriolan op. 62 inšpirovaná hrou rakúskeho dramatika Heinricha Josepha von Collina, ktorý čerpal námet od Shakespeara. Vznik diela spadá do obdobia prác nad 5. symfóniou c mol. Nasledovať bude Symfónia č. 60 C dur „Il distratto“, Hob. I:60 Josepha Haydna, ktorá vznikla zo scénickej hudby ku hre Le Distrait od Jeana-Francoisa Regnarda. Scénická podoba diela bola uvedená na divadelnej scéne v letnom sídle kniežaťa Mikuláša Esterházyho v Eszterháze, pre ktorého Haydn pracoval. Po jej úspešnom uvedení ju Haydn prepracoval do podoby symfónie. Dokončil ju v roku 1775. Záver programu bude patriť opäť Ludwigovi van Beethovenovi a jeho menej hranej druhej symfónii. Symfónia č. 2 D dur, op. 36 pochádza z raného obdobia skladateľovej tvorby. Komponoval ju v rokoch 1801-1802 počas liečebného pobytu vo viedenskej štvrti Heiligenstadt (1802), kde sa zmieril s myšlienkou, že stráca sluch. Premiéra sa konala vo viedenskom Theater an der Wien v roku 1803. Beethoven ju venoval svojmu mecénovi kniežaťu Lichnovskému.

https://www.webnoviny.sk/online-koncert-pod-taktovkou-petra-valentovica/

 

Nedeľné popoludnie môžete tiež stráviť s hudbou. O 16.00 zaznie v priamom prenose koncert Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom.

V interpretácii Slovenského komorného orchestra zaznie na úvod koncertu Serenáda D dur Serenata notturna, KV 239 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorú vystrieda Sláčikové kvarteto č.2 D dur (úpr. pre sláčikový orchester) Alexandra Porfirieviča Borodina. Skladateľ dielo dedikoval svojej manželke Jekaterine. Venoval jej ho ako dar k 20. výročiu ich spoločného zoznámenia v Heidelbergu. Tretiu časť koncipoval ako poetické Notturno – a práve táto časť vzbudila u Jekateriny a následne aj u publika najväčší záujem. V roku 1887  Antonín Dvořák  zaranžoval niektoré z  piesní cyklu Cypřiše pre sláčikové kvarteto. Táto verzia Cypřišov  vyšla tlačou až v roku 1921 v revízii Josefa Suka – Dvořákovho zaťa a oddaného obdivovateľa. Titul sa v tejto inštrumentálnej úprave stal veľmi obľúbeným dielom. Svedčí o tom aj úprava pre sláčikový orchester.

https://www.webnoviny.sk/nedelny-online-koncert-slovenskeho-komorneho-orchestra/

Koncerty môžete sledovať na:

https://stream.filharmonia.sk/

Veríme, že epidemiologická situácia sa bude s príchodom jari zlepšovať a my sa všetci spoločne budeme môcť opäť stretnúť na živých koncertoch.

Prajeme príjemný jarný víkend s hudbou.

Leave a Reply

Message: