KPOSND_logo
picture_SND

18 Okt 2021

Zomrela najväčšia slovenská DIVA Edita Gruberová

Pridal ostertagova

18. október 2021

Rodená Bratislavčanka v  rokoch 1961 – 1968 študovala na bratislavskom konzervatóriu a neskôr na Vysokej škole múzických umení.  Československo opustila v roku 1971, v čase tvrdej normalizácie.

Vo Viedenskej štátnej opere debutovala v Mozartovej Čarovnej flaute ako Kráľovná noci v roku 1971 . O štyri roky neskôr účinkovala v tejto úlohe po prvý raz na javisku bavorskej Štátnej opery. Jej prvým medzinárodným úspechom v roku 1976 bola úloha Zerbinetty v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe.

Edita Gruberová počas svojej viac než polstoročie trvajúcej kariéry vystupovala na operných scénach v mnohých krajinách.

“Mojím údelom je slúžiť géniom, Mozartovi, Bellinimu, Schubertovi, či Donizettimu”, hovorila operná diva Edita Gruberová.

Vďaka za Kráľovnú noci, za Zerbinettu, vďaka za Normu.

Edita Gruberová patrila medzi najlepšie sopranistky na svete. Diváci jej kričali “brava! ” v Mníchove, v Bruseli, vo Viedni, v newyorskej Metropolitnej opere aj v milánskej La Scale, v Royal Opera House v Londýne, newyorskej Metropolitnej opere či v parížskej opere.
Svoju spevácku kariéru ukončila v roku 2019.
Dnes sa jej služba skončila.

 

 

Edita Gruberová - Music - Music Centre Slovakia
Ďakujeme za nezabudnuteľné zážitky
Krátka správa používateľky zdenin - Modrý koník
Na nezabudnuteľnú sopranistku si možeme spomenúť v utorok 19. októbra 2021 o 22.hodine na stv 2 v relácii Anjeli strážni.  STV 2 nám ju priomenie aj v piatok 22. 20 po 22. hodine koncertom v Dóme sv. Martina v Bratislave.

Leave a Reply

Message: