KPOSND_logo
picture_SND

28 Nov 2019

Dobrá správa zo SF s ponukou pre členov KPO SND

Pridal ostertagova

Dobrý deň,

radi by sme členom Klubu priateľov Opery SND ponúkli v decembri možnosť navštíviť koncerty v bratislavskej Redute so zvýhodneným vstupným.

Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor sa v nadchádzajúcich týždňoch predstavia pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda.

Stačí prísť do pokladnice SF  a preukázať sa preukazom člena KPO SND.

Pokladnica je otvorená po 9-14, ut-pia 13-19.00.

PROGRAM:

 5. december 2019 (štvrtok) , 19.00 hod.  

Koncertná sieň SF , vstupenka 5€

Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
James Judd dirigent
Thomas Lang zbormajster
Sara Fulgoni mezzosoprán
Toby Spence tenor
Andrew Foster-Williams bas

Edward Elgar – Gerontiov sen, oratórium pre sóla, zbor a orchester, op. 38

Jeden z vodcov hudobnej produkcie prelomu 19. a 20. storočia vo Veľkej Británii, Sir Edward Elgar, trpel celý život silnými komplexami; pochyboval o všetkom, čo vzniklo v jeho mysli a následne na jeho pracovnom stole. Pochybnosti znásoboval aj fakt, že Elgar sa v anglikánskom prostredí nikdy nezriekol svojho katolíckeho vierovyznania. Jeho mohutné oratórium Gerontiov sen na text Johna Henryho Newmana z roku 1900 takisto doplatilo na zreteľné súvislosti s katolicizmom a v Anglicku ho mohli uviesť len po revízii textu. Elgar sa bránil žánrovému označeniu „oratórium“, sám však neposkytol inú alternatívu.
Britská mezzosopranistka Sara Fulgoni účinkovala vo svetových operných domoch ako La Scala v Miláne, Bavorská štátna opera v Mníchove alebo Operný dom v Zürichu. Z Britských ostrovov pochádza aj tenorista Toby Spence, ktorý má skúsenosti z operných scén ako Metropolitná opera v New Yorku alebo Parížska opera, a tiež basbarytonista Andrew Foster-Williams. Do Bratislavy opäť zavíta aj zbormajster Viedenskej štátnej opery Thomas Lang.

 

 štvrtok alebo piatok 12. alebo 13. december 2019, 19.00 hod

Koncertná sieň SF , vstupenka 4€

Slovenská filharmónia
James Judd dirigent
Jarolím Emmanuel Ružička husle
Lenka Máčiková soprán

Ralph Vaughan Williams, The Lark Ascending 

Iris Szeghy, V parku môjho otca (slovenská premiéra)

Gustav Mahler, Symfónia č. 4

Britský novelista a básnik George Meredith bol sedemkrát nominovaný na Nobelovu cenu. Jeho poéma o piesni škovránka zaujala známeho symfonika Ralpha Vaughana Williamsa. V roku 1914 predstúpil pred publikum s poetickou miniatúrou Vzlet škovránka pre husle a klavír na motívy Meredithovho textu. Ešte v tom istom roku dielo prepracoval do orchestrálnej verzie, ktorá je najmä vo Veľkej Británii jedným z najvyhľadávanejších hudobných titulov. Slovenská autorka Iris Szeghy vo svojej tvorbe intenzívne generuje dialóg medzi minulosťou a súčasnosťou. Prechováva úctu voči tradícii, ale chce ju vnoriť do bizarnejších zvukových okolností. Jej diela sú zväčša výrazne introvertné, reflexívne, kontemplatívne. Názov V parku môjho otca nepriamo poukazuje na súznenie časov a epoch. Prelínanie časov je prítomné už aj v dielach Gustava Mahlera. Jeho prvé štyri symfónie sú výrazne inšpirované zbierkou básní Chlapcov zázračný roh a skladateľ v nich v dramatických gestách hľadá čosi ako nebeské priestory. Štvrtá symfónia akoby ich našla; Mahler v nej reaguje na jednu z básní známej kolekcie s názvom Das himmlische Leben (Nebeský život).
Na koncerte sa predstaví huslista Jarolím Emmanuel Ružička – koncertný majster orchestra SF a sopranistka Lenka Máčiková, ktorá účinkovala na festivaloch napr. Pražská jar či v anglickom Glyndenbourne. V roku 2019 vystúpila ako hosť na koncerte José Carrerasa v Prahe.

 

                                          

 


 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Message: