KPOSND_logo
picture_SND

15 Apr 2021

Koncert SF 16.apríl 2021

Pridal ostertagova

Zajtrajší symfonický koncert odohrá Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večera bude 1. koncertný majster Slovenskej filharmónie Jarolím Emmanuel Ružička. V naštudovaní Daniela Raiskina zaznejú diela viacerých autorov – Pēterisa Vasksa, Eugena Suchoňa a  Carla Nielsena.

Koncert v priamom prenose môžete sledovať na stream.filharmonia.sk o 19.00 h. 

https://operaslovakia.sk/dva-online-koncerty-s-danielom-raiskinom-sefdirigentom-slovenskej-filharmonie/

Vasks / Suchoň / Nielsen

Piatok 16. 4. 2021, 19.00 h
A/B – Symfonicko-vokálny cyklus, Koncertná sieň Slovenskej filharmónie

portrait portrait

 


Program
Pēteris Vasks (1946)
Musica serena per orchestra d’archi
Eugen Suchoň (1908–1993)
Fantázia pre husle a orchester, op. 7, ESD 73
Larghetto un poco rubato. Allegro e energico. Larghetto
Allegro giusto. Andante con afflizione. Allegro giusto
Carl Nielsen (1865–1931)
Symfónia č. 2 „Štyri temperamenty“, op. 16
Allegro collerico (Choleric)
Allegro comodo e flemmatico (Phlegmatic)
Andante malincolico (Melancholic)
Allegro sanguineo — Marziale (Sanguine)

Na úvod koncertu zaznie Musica serena per orchestra d’archi u nás menej uvádzaného súčasného skladateľa Pēterisa Vasksa. Daniel Raiskin diela lotyšského autora uvádza po celom svete.

„Jeho hudba sa vždy pre mňa vyznačovala zvláštnym napätím, emocionalitou, duchovnou silou a hlavne neskutočnou pravdivosťou a čistotou. Zdá sa mi, že táto vnútorná duchovná čistota, ktorú vyžaruje hudba Pēterisa Vasksa je odrazom jeho spojenia s prírodou: je to farba oblohy, zvuk morských vĺn, šuchot lístia v lese, spev vtákov… Mal som príležitosť pocítiť reakcie publika na túto hudbu v rôznych častiach sveta: v Nemecku, Českej republike, Poľsku, Rusku, na Islande, v Japonsku, Južnej Afrike a Čile … Poslucháči reagujú vždy emotívne s veľkou vďačnosťou – stretnutie s takou krásou je vždy odmenou!“

Jedenásťminútové, jednočasťové dielo Musica serena per orchestra d’archi z roku 2015 venované významnému fínskemu dirigentovi Juhovi Kangasovi uvedie sláčiková skupina orchestra Slovenská filharmónia v naštudovaní šéfdirigenta , ktorý dodáva: „S Pēterisom sme dlhoroční kamaráti a som rád, že dnes mu môžem zablahoželať k jubileu, sedemdesiatym piatym narodeninám, uvedením jeho krásnej skladby Musica serena.“

Skladateľ osobne navštívil Bratislavu a jeho diela boli uvedené na festivaloch Melos-Étos a Allegretto Žilina. Je jednou z výrazných osobností hudby pobaltských štátov.

Daniel Raiskin do svojich programov pravidelne zaraďuje diela slovenských skladateľov. Na piatkovom koncerte zaznie Fantázia pre husle a orchester, op. 7, ESD 73 Eugena Suchoňa. Má dve autorské verzie – pre husle a orchester a pre husle a klavír. Vznikla spojením dvoch kontrastných skladieb pre husle a orchester: Burlesky z roku 1933 a Fantázie z roku 1948. Sólový part zaznie v interpretácii Jarolíma Emmanuela Ružičku, 1. koncertného majstra orchestra Slovenská filharmónia. Program doplní Symfónia č. 2 „Štyri temperamenty“, op. 16 dánskeho skladateľa Carla Nielsena, ktorý má na svojom konte šesť symfonických opusov. Prvú z nich skomponoval v roku 1892, druhú s podtitulom „Štyri temperamenty“ o štyri roky neskôr. K jej napísaniu ho inšpiroval obrázok, ktorý videl v reštaurácii. Komicky vykresľoval štyri ľudské povahy. Hudobné dielo nabité humorom, drámou a dánskou genialitou uzavrie program piatkového online koncertu.


Leave a Reply

Message: